להתעדכן בכיף

מתעניינים באימון אישי? קבלו מידע וסרטונים חינם ישירות למייל. השאירו כתובת אי-מייל עכשיו!


* בלחיצה על כפתור 'שלח' אני מאשר\ת קבלת דוא"ל

יצירת קשר

מתלבטים? לא יודעים איך להמשיך מכאן? השאירו פרטים עכשיו ואחזור אליכם בהקדם לשיחת הכרות ללא התחייבות!cap
אימון אישי סרטים

מורה מאמן

מאז המהפכה התעשייתית באנגליה, התחילו להתקיים בתי הספר כפי שאנחנו מכירים אותם כיום, תפקידו של המורה המחנך דינאמי ומשתנה כל הזמן, הן בגלל הצורך החברתי המשתנה והן בגלל תפיסת היחסים בין ילדים- מבוגרים שגם משתנה.

אם בעבר עיקר תפקידו של המורה היה לחנך על ידי קניית ערכים ומוסר לפי המוסכמות החברתיות הקיימות, ובעשורים האחרונים תפקידו של המורה ניתפס בעיקר כמי שתפקידו להעביר חומר ולעזור לתלמיד להשיג ציונים גבוהים- הרי שבשנים האחרונות הולכת ומתפתחת תפיסה של מורה מאמן.

מי שידוע בעולם בתור המורה המאמן הראשון אי פעם הוא יאנוש קורצ'ק שטבע את המשפט 'אינך יכול ללמד ילד- אתה רק יכול לעורר אותו למה שכבר בתוכו', קורצ'ק יסד את בית הספר הדמוקרטי הראשון אי פעם ב 1191, ששרד גם אל תוך מלחמת העולם השנייה ונסגר על ידי הנאצים ב1942.

הרעיון של קורצ'ק, שסביבו פרסם מאמרים וכתבי עת הנחשבים לפורצי דרך עד היום, הוא כי תפקידו של המורה הוא לא לומר מה הדרך, אלא לאפשר לילד למצוא אותה בעצמו מתוך אמונה שלכל אדם יש את השביל הייעודי שלו, זה למעשה תפקידו של מורה מאמן כפי שאנו מכירים כיום.

התפיסה האנתרופוסופית גם קידמה את הרעיון של מורה מאמן, על פי גישה זו, הכוונת הילד היא על ידי יצירת גירויים ובדיקה לאיזה מהם נמשך הילד. המושג היהודי של 'חנוך לנער על פי דרכו' זאת דרך מצוינת להגדיר את תפקידו של כל מורה מאמן.

כיום, לאחר שמערכת החינוך הישראלית ספגה ביקורת רבה, הן על ההישגים של התלמידים בציונים והן על רמת ההתנהגות והתקשורת הבין אישית הנמוכה – גם מערכת החינוך שלנו עוברת מהפכה, אנשים רבים מגלים את מקצוע ההוראה כיעוד ,עושים הסבה מקצועית ונכנסים למערכת מתוך תחושת שליחות.

מורה מאמן זאת שליחות אמיתית, בין אם אותו מורה מאמן עבר הכשרה כמאמן אישי, ובין אם מדובר באדם שפשוט פועל מתוך כבוד לילדים ומתן תשומת לב לכישורי כל אחד ואחד. מורה מאמן הוא זה שייקח את התלמידים שלו צעד קדימה ויביא להצלחתם לא מתוך חשש לכישלון במבחנים, לא מתוך שינון של חומר- אלא מתוך עידוד התלמידים ללמידה עצמאית ומיצוי כישוריהם. מורה מאמן רואה את ההצלחה והצמיחה של התלמיד כהצלחה אישית שלו.

תחום של מורה מאמן הופך לתחום אקדמאי לכל דבר, סמינר הקיבוצים היה הראשון שהרים את הכפפה וקודם כל יצר מסגרת של מורה מאמן לסטודנטים להוראה עצמם. מה שמאריך את תקופת ההכשרה של המורה ומוציא אותו לעבודה עם כלים שונים לגמרי ממה שמערכת החינוך הכירה עד כה.

סטודנטים להוראה וסטג'רים בבתי ספר דמוקרטיים נמצאים באופן רציף בקשר עם מורה מאמן אישי.

האם אנחנו בדרך לכך שבעתיד כל בית ספר יהיה במתכונת של בית ספר דמוקרטי וכל תלמיד יזכה, במידת הצורך, למורה מאמן אישי? בואו נקווה שזה אכן כך.

מאמרים נוספים