להתעדכן בכיף

מתעניינים באימון אישי? קבלו מידע וסרטונים חינם ישירות למייל. השאירו כתובת אי-מייל עכשיו!


* בלחיצה על כפתור 'שלח' אני מאשר\ת קבלת דוא"ל

יצירת קשר

מתלבטים? לא יודעים איך להמשיך מכאן? השאירו פרטים עכשיו ואחזור אליכם בהקדם לשיחת הכרות ללא התחייבות!cap
אימון אישי סרטים

אושו - מאמן אישי של מיליונים

'לעולם לא תדע מה אינך יכול לעשות עד שלא ניסית זאת'.

כשבאים להבין את אושו ואת השפעתו האדירה על כל תפיסת המודעות בעולם המערבי, צריך קודם להידרש למקום בו הוא גדל ופיתח את המודעות שלו, הודו. הודו היא סמל למדיטציות והארות ,עבור המטייל בעולם, אבל גם מקום מוכה עוני, אלימות ומחלות – עבור תושביה. הבודהיזים התעסק תמיד עם מקורות הסבל והכאב. כמו כל דת, ביקש הבודהיזים להביא למאמינו נחמה בחייהם, אחת התפיסות הייתה כי הסבל והכאב נועדו כדי להעיר אותנו להסתכל על החיים ולהבין את טעויותינו. הבוזהיזים מביא את בשורת החמלה כבסיס להתגברות על הסבל ומציע להסתכל בסבל ללא פחד ולתת לו ללמד את המאמינים את השיעורים הנדרשים בחייהם, לתוך העולם הזה גדל אושו.

אושו לא הסתפק בדת ובמדיטציות המקובלות בחברה ההודית וביקש גם ללמוד פילוסופיה. הוא היה תלמיד מצטיין והפך, עם השנים, לפרופסור. המתח בין המזרח למערב תמיד ריתק אותו. במסגרת הרצאותיו הוא גם נחשף יותר ויותר לאנשים מהמערב וביקש לפתח דרך שתאפשר גם למערביים להתחבר למדיטציות ושקט נפשי.

'אינך יכול להסתכל על אותו נהר פעמיים, שכן בכל פעם שתתבונן בו-אילו יהיו מים שונים'

זהו משפט ידוע של מודטים מזרחיים. כאשר אורח החיים כולל בעיקר הרים, שטחים פתוחים וימים שלמים בחברת עדרים במרעה, אכן אפשר לשבת מול הנהר ,להתבונן בו ולהשתאות על הזרימה. אבל איך מביאים את האדם במודרני האורבאני בכלל למצוא מקום בנפשו לקחת את השעה ולשבת מול הנהר?

אושו הבין כי כשאדם חי באופן מהיר שמתאים לחיים המערביים - גם שיטת המדיטציה צריכות להתאים לאותה דרך חיים ומשם הגיעה המדיטציה האקטיבית, דרכים בהם הנירוונה (השלווה וההתחברות ליקום מושגת במדיטציה) מושגת לא דרך ישיבה ומנטרות, אלא דרך פעולה. הוא פיתח שיטות פעילות מודרכות שאמורות להפעיל את המוח, לתת לאדם דרך להתבונן בתחושותיו ורק בסופן, אחרי שהאדם שיחרר את הצורך בתנועה ופעילות וניקה את ראשו, לשבת במדיטציה קלאסית. המפורסמת משיטות המדיטציה שלו היא ה'דינאמיק'- מדיטציה אינטנסיבית של כמה שעות המחולקת ליחידות של 12 דקות, כאשר בכל אחת מהן הקריאה לפעולה משתנה, ממצב של להסתכל על שותף ולצעוק 'אני שונא אותך' לעבור לחיבוק אוהב, מתנועה קונדלינית לקיפאון מוחלט.

המתאמן בשיטת המדיטציה הזאת מקבל הזדמנות להתבונן בכל קשת הרגשות ולבדוק את השפעתן, כמו כן, במהלך המדיטציה על המתאמן 'ליצור רגשות' לפי הוראה, וכמובן עולה כאן השאלה, האם אכן ניתן ליצור רגש? דרך צורת עבודה זו לומד המתאמן כי כל רגשותיו ומחשבותיו אכן בידיו וכי ניתן ליצור רגש חיובי כלפי כל פעולה או מטלה לפי בחירה.

שיטות המדיטציה של אושו התפתחו מתוך קבלת המציאות, הבנת כישוריו האמיתיים של האדם המודרני- לזוז וליצור. אחרי הבנת היכולות הקיימות, ניתן לצור יכולת חדשה- לשבת בשקט.

אושו נפטר ב1990, אבל הוא עדיין משמש השראה למתאמנים רבים שממשיכים לעבוד לפי השיטות שיצר ולהשתמש בהן לצורך העצמה אישית.

מאמרים נוספים