להתעדכן בכיף

מתעניינים באימון אישי? קבלו מידע וסרטונים חינם ישירות למייל. השאירו כתובת אי-מייל עכשיו!


* בלחיצה על כפתור 'שלח' אני מאשר\ת קבלת דוא"ל

יצירת קשר

מתלבטים? לא יודעים איך להמשיך מכאן? השאירו פרטים עכשיו ואחזור אליכם בהקדם לשיחת הכרות ללא התחייבות!cap
אימון אישי סרטים

מיומנות חברתית

חברת בני האדם מקיפה אותנו מרגע היוולדנו. צורך בסביבה חברתית ותקשורת טבוע בעצם האינסטינקט האנושי והוא למעשה המוביל את החברה האנושית ליצירת מיומנות חברתית. אבל בכל זאת, ישנם אנשים המתקשים בנושא זה של מיומנות חברתית.

קשיים במיומנות חברתית מקשים על ההשתלבות בחיים הבוגרים.אי פענוח נכון של התנהגות הזולת וחוסר הבנה של קודים סביבתיים עשויים לגרום לאדם בעל קשיים בנושא מיומנות חברתית לכישלונות חוזרים ונשנים ומצבים של תסכול עמוק ומצוקה.

חוסר ההצלחה של בעלי הקשיים בתחום של מיומנות חברתית אינה נובעת מאינטליגנציה נמוכה או מחסור בכישורים, אלא מחוסר היכולת לבטא את עצמם ואת יכולותיהם האמיתיות מול הסביבה . הסובלים מקשיים בתחום של מיומנות חברתית מתקשים לנהל קונפליקטים מול זולתם, מצב הגורם להם או להכניס את עצמם למריבות תמידיות או להסתגר מפני הסביבה ולהימנע מתקשורת . חוסר מיומנות חברתית עשוי להוביל לביישנות מצד אחד, או התנהגות כוחנית מצד שני ולהיתפס על ידי הסביבה כ'לא חברותיים' או 'לא מתחשבים' למרות הצורך העז בתקשורת. לחסרי מיומנות חברתית, למעשה ,אין כוונות רעות. הם יכולים להיות טובי לב, אלא שמשהוא בדרך מהכוונות עד לביצוע בפועל, משתבש.

מיומנות חברתית נוצרת כבר בשנים הראשונות של חיינו. חינוך מסוג כזה או אחר, טראומות כגון הצקות מצד ילדים אחרים או הורה לא זמין עשויים ליצור אצל הילד תחושת אי אמון בסובבים אותו ולגרור קשיים במיומנות חברתית.

למרות ההשפעה המכריעה של השנים הראשונות לחיינו על יכולות בתחום של מיומנות חברתית, ניתן לאמן בהצלחה בעלי קשיים בנושא גם בגילאים מבוגרים יותר. ניסוי ומחקר שנערך בארצות הברית בשנות 2004 בקרב גברים בוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר (תסמונת ממשפחת האוטיזים, אלא שהלוקים בתסמונת זו אינם מנותקים לחלוטין מהסביבה,אלא בעלי יכולת תקשורת והבנה מוגבלת) הוכיח שגם בגיל בוגר ולמרות התסמונת, ניתן לפתח מיומנות חברתית תוך כדי אימון אישי ממוקד.

איך מזהים קושי במיומנות חברתית אצל ילדים?

אם אתם הורים לילד המגלה תגובות קיצוניות לכל אי הסכמה ולו מינורית, החל מהתנהגות תוקפנית במיוחד או לחילופין, העלבות חסרת פרופורציה, בכי והסתגרות. אם הילד שלכם מסרב ללכת לבית הספר באופן עקבי בטענה ש'המורה נטפלת אליו' או הצקות חוזרות ונשנות של ילדים אחרים או מגלה תלותיות יתר באחד ההורים ומסרב להשתתף באירועים חברתיים ללא ליווי, יתכן מאוד שהילד סובל מקשיים במיומנות חברתית. ככל שתקדימו להגיע עם הילד לאימון ליצירת מיומנות חברתית, כך תעזרו לו להשתלב בחברה וליצור תקשורת עם סביבתו ותמנעו ממנו תסכולים וסבל שרק יגבירו את קשייו. במסגרת אימון ליצירת מיומנות חברתית, יעבוד המאמן עם הילד על משחקי דרמה, זיהוי קשים בתקשורת, משחקי תפקידים ועוד טכניקות שיעזרו לכם, כהורים, לזהות את מקור הקושי ולילד עצמו להיכנס לתהליך שילמד אותו ליצור מיומנות חברתית.

חשוב לתפוס את הקושי מוקדם ככל האפשר, אבל גם אם אתם מבוגרים המזהים אצל עצמכם קושי במיומנות חברתית- אף פעם לא מאוחר מידי לתקן ולהשלים פערים. אימון ליצירת מיומנות חברתית יעזור לכם להוציא את כישוריכם ויכולותיכם מהכוח אל הפועל ולקבל ביטחון בתקשורת בין אישית.

מאמרים נוספים