להתעדכן בכיף

מתעניינים באימון אישי? קבלו מידע וסרטונים חינם ישירות למייל. השאירו כתובת אי-מייל עכשיו!


* בלחיצה על כפתור 'שלח' אני מאשר\ת קבלת דוא"ל

יצירת קשר

מתלבטים? לא יודעים איך להמשיך מכאן? השאירו פרטים עכשיו ואחזור אליכם בהקדם לשיחת הכרות ללא התחייבות!cap
אימון אישי סרטים

מודעות עצמית גבוהה

מודעות עצמית גבוהה מאפשרת לנו לחצות בבטחה את שבילי החיים. אדם בעל מודעות עצמית גבוהה מכיר בדיוק את יכולותיו ולא ייקח על עצמו משימות הגבוהות מכישוריו והכשרתו, שיגרמו לו לתחושת חוסר מסוגלות, וכן לא יפחית ביכולותיו על ידי משימות הקטנות ממימדיו, שיצרו שעמום וחוסר אתגר. מודעות עצמית גבוהה מאפשרת לאדם לנהל תקשורת בין אישית מוצלחת ,להבחין ולהתחשב ברגשות הזולת מבלי לבטל את עצמו.

מודעות עצמית גבוהה מתאפשרת תודות לתודעה מפותחת המשלבת בין הכרה בתת המודע ובמודע באופן הרמוני. אדם הפועל מתוך מודעות עצמית גבוהה נמצא בשליטה גבוהה על חייו ומשדר ביטחון עצמית ונינוחות.

מודעות עצמית גבוהה בלבד, אין בה די בשביל להגיע להרמוניה עם הסביבה ועם הפנימיות. במחקרים שנערכו על ידי פסיכיאטרים ברחבי העולם לגבי הפרעות נפשיות כגון מניה דפרסיה והפרעות אישיות גבולית, נתגלה כי רבים מהמאושפזים במחלקות פסיכיאטריות עקב הפרעות אילו ולאחר ניסיונות התאבדות, הם דווקא בעלי מודעות עצמית גבוהה הרבה מעבר לממוצע. דווקא היא, מהווה את אחד הגורמים המרכזיים לסבלם.

איך זה יתכן כי מודעות עצמית גבוהה היא גם הגורם לאושר והרמוניה באותה מידה שהיא עשויה להביא סבל גדול כל כך עד כדי מיאוס בחיים עצמם?

יישום מודעות עצמית גבוהה והוצאתה מהכוח אל הפועל הינה אומנות לא פשוטה, אם כי ניתנת לאימון ומביאה לתוצאות מדהימות.

כאשר מודעות עצמית גבוהה מופנית רק כלפי פנים ולא מסתייעת בתקשורת בין אישית ראויה, היא הופכת לחרב פיפיות. אדם כזה יהיה ער לחלוטין לחוסר התקשורת שלו עם הסביבה, יבין באופן בהיר עד כדי כאב את הסיבות לכישלונותיו, אולם לא יהיה מסוגל לנהוג אחרת. כפי שנאמר במחזה של הפילוסוף והמחזאי סאטרטר: "הגהנום הוא הזולת". אדם כזה יוכל להרגיש שלווה ואושר כאשר יהיה עם עצמו, שקוע במחשבותיו ורעיונותיו, אבל כאשר יידרש להביע אותם בפני אנשים וליישם דברים בעבודת צוות, הוא יהיה אבוד. הפער בין התחושות החיוביות שיש לו כאשר הוא לבדו לבין התסכול בחוסר היכולת להביע עצמו החוצה יעצים את המצוקה ויביא לכך שהוא ישקע עוד יותר בעצמו ולבסוף יאבד לחלוטין את כישורי המיומנות החברתית.

אז אם זה כל כך קשה, איך אפשר בכל זאת להגיע למצב של מודעות עצמית גבוהה שתקדם אותנו למקומות חיוביים?

הסוד הוא בהקשבה החוצה, לאחר שבחנו את הקולות הפנימיים שבתוכנו והגענו למצב של מודעות עצמית גבוהה לגבי מטרותינו ,כישורינו ורגשותינו, זה הזמן לעזוב את עצמנו לרגעים, להתבונן על הסביבה ולחוות אותה. מודעות עצמית גבוהה לא יכולה להילקח מאיתנו ,אבל זקוקה לעבודה מתמדת. למשל, כאשר אדם כלשהוא מעורר בנו רגש שלילי או נוהג, לדעתנו, שלא בהגינות כלפינו, מודעות עצמית גבוהה תאפשר לנו לבודד את הרגש מהסיטואציה ולבחון אותה באופן ריאלי- האם אותו אדם אכן התכוון להרע לנו, ואז עלינו להרחיקו מאיתנו או שמדובר באי הבנה והתנהגות שנבעה ממצוקה אישית של אותה אדם? כך שלהתנהגותו אין שום קשר ישיר, מלבד העובדה שנקלענו בדרכו? האם אנחנו יכולים לעזור לו או שרק נכלה את כוחותינו?

מודעות עצמית גבוהה תאפשר לנו מסע תמידי ומרתק – פנימה לתוך תת המודע ותחושותינו האישיות –והחוצה לעולם של תקשורת בין אישית. כאשר שני העולמות האלו תומכים ומעצימים זה את זה.

מאמרים נוספים