להתעדכן בכיף

מתעניינים באימון אישי? קבלו מידע וסרטונים חינם ישירות למייל. השאירו כתובת אי-מייל עכשיו!


* בלחיצה על כפתור 'שלח' אני מאשר\ת קבלת דוא"ל

יצירת קשר

מתלבטים? לא יודעים איך להמשיך מכאן? השאירו פרטים עכשיו ואחזור אליכם בהקדם לשיחת הכרות ללא התחייבות!cap
אימון אישי סרטים

מרחב אישי

מרחב אישי הוא גבול דמיוני משתנה המציין את צורכו של האדם בפרטיות וחלל לצמיחה. מרחב אישי יכול להיות פיזי או נפשי. חדירת לתוך תחום מרחב אישי של אדם תצור תחושת לחץ ומועקה ותפעיל את אינסטינקט ההישרדות הלוחם. כיבוד המרחב האישי יאפשר לפעול בשלווה.

הפסיכולוגיה נדרשת לנושא של מרחב אישי החל משנות ה60 המוקדמות ומשווה אותו לבועת סבון שברירית, בעל קוטר משתנה, העוטפת את הפרט.

גבולות של מרחב אישי משתנים לא רק בהתאם לכל אדם, אלא גם מותני תרבות ומוסכמות. בחברות מסוימות – נשיקה על הלחי תחשב להתנהגות מנומסת גם במפגש בין זרים מוחלטים, בעוד שבתרבויות אחרות, כל מגע מעבר ללחיצת יד רשמית תיתפס כחדירה גסה לתחום של מרחב אישי פרטי.

מרחב אישי בעבודה

עובדים רבים העובדים בעמדות המופרדות אילו מאילו בעזרת מחיצות דקות המאפשרות לראות ולשמוע את השותפים לעבודה, עשויים להרגיש במחסור של מרחב אישי. אלא שבמידה ואדם מוצא עצמו מתפרנס בעבודה המספקת תנאים כאלו, הוא יכול ליצור לעצמו מרחב אישי נעים על ידי תמונות אישיות, סידור של שולחן העבודה שלו באופן מרווח ככל האפשר והימנעות מצבירת חפצים מיותרים, כך שיצור לעצמו מרחב אישי נוח. חמור מכך היא עבודה בתנאים בהם אין מרחב אישי נפשי. בוס הדורש שליטה על מעשי העובד בכל דקה ודקה, קולגות המתעקשים לשבור את התחום של מרחב אישי פרטי על ידי עמידה קרובה מידי פיזית או חיטוט רכלני בפרטים אישיים. לעיתים יש צורך בהעמדת גבולות באופן אסרטיבי : 'זה לא נעים לי שאתה עומד כל כך קרוב. אנא קח צעד אחד אחורה' או על ידי התנהגות מונעת- הימנעות מהשתתפות בשיחות אודות אנשים אחרים, שיוציאו אותנו ממעגל המרכלים והמרוכלים.

זה יהיה קצת יותר קשה להשיג מרחב אישי במקרה של בוס שתלטן. אימון אישי יעזור למתאמן להבין עד כמה המחסור במרחב אישי מונע את התקדמותו או מייצר לחץ ובמקרה הצורך- אף לדרוש לעבור לעבוד בצוות אחר או למצוא עבודה אחרת.

מרחב אישי במסגרת משפחתית

פה מדובר באתגר אמיתי. איפה מתחיל ונגמר התחום של מרחב אישי אצל כל אחד מבני הבית? מה הקו שבו התעניינות ודאגה הופוכת לחטטנות? האם הורה שדואג לבריאותו הנפשית של ילדיו יכול לשבור את המרחב האישי של הילד ולעיין ביומנו או בקבצי המחשב שלו? מה לגבי משפחות הנאלצות לגור בבית קטן יותר בו התחום של מרחב אישי פיזי הוא נתון שלא ניתן לשינוי? אין לדברים האלו תשובה אחת וודאית. אימון אישי בנושא מרחב אישי יבדוק את הצרכים של כל אחד מבני המשפחה מול כורח המציאות וימצא את שביל הזהב בין העמדת גבולות הכרחיים, למשל: זמן חזרה הביתה מבילוי אצל מתבגרים, חובת השתתפות במטלות הבית ונהלים לגבי כניסה לחדרים של בני משפחה אחרים, לבין הקניית מרחב אישי לצמיחה ופרטיות.

מאמרים נוספים