להתעדכן בכיף

מתעניינים באימון אישי? קבלו מידע וסרטונים חינם ישירות למייל. השאירו כתובת אי-מייל עכשיו!


* בלחיצה על כפתור 'שלח' אני מאשר\ת קבלת דוא"ל

יצירת קשר

מתלבטים? לא יודעים איך להמשיך מכאן? השאירו פרטים עכשיו ואחזור אליכם בהקדם לשיחת הכרות ללא התחייבות!cap
אימון אישי סרטים

אושר

חיפוש אחרי הערך 'אושר' בעברית בגוגל מעלה מעל למיליון וחצי תוצאות. פילוסופים, פסיכולוגים, סופרים, שיטות לתרגול מדיטציה ,אלפי תורות ודתות ומחקרים אקדמאים סובבים סביב ניסיון הגדרה של מושג כל כך פשוט ועם זאת כל כך מורכב - מהו בעצם אושר?

'אחרי האושר רוץ
אך לא כדאי לדהור
כי כשאדם אחרי האושר דולק
האושר נשאר מאחור'

כך כתב ברטולד ברכט במחזהו הנודע "אופרה בגרוש" העוסק בניסיונות של גיבורי המחזה להשיג אושר בדרכים שונות ,אך ללא הצלחה. האם באמת העיסוק בהשגת אושר רק מרחיק אותו מאיתנו? האם ניתן לסמן אושר כמטרה באימון אישי?

אושר הוא תולדה של סיפוק והנאה ממעשנו. אושר הוא אכן מטרה נעלה, אבל לא ניתן להשיג אושר כמוטיב בלעדי. הרצון להיות מאושר מלווה אותנו מרגע היוולדנו, הידיעה על קיומו הוודאי של אושר הוא מוקד תיקווה המחזק אנשים בזמן משבר וסבל ונותן מוטיבציה להמשיך הלאה. אלא שחיפוש אחרי אושר כמטרה בלעדית- יגלה רק כמה הוא חמקמק.

אושר ומדיטציות

'בהתחשב בדרך בה עובד העולם - יום שמח אחד הוא בגדר נס'

כך כותב פאבלו קוואלו בספרו '11 דקות' .

ואכן, העולם המודרני, ההישגיות, הקריירה , האתגרים הכלכליים והצורך בתקשורת בין אישית תמידית עם אנשים שרצונותיהם והגדרותיהם לאושר שונות בתכלית משלנו- יוצרות הרגשה כי יש גורמים רבים המפריעים לנו להשיג רגעים של אושר.
אחד העקרונות המלווה את מדיטציית הוויפאסנה היא הארעיות של כל תחושה וחוויה, גם אם אנו חשים באושר- הוא יעלם ויפנה את מקומו לתחושה אחרת בשלב כלשהוא. זה אולי נשמע מדכא, אבל יש גם חדשות טובות- גם תחושות של אכזבה, תסכול וכאב – ימצו את עצמם במערכת התחושות והרגשות ויפנו את מקומם לתחושות טובות יותר.

מדיטציית הוייפאסנה, בדומה מאוד לשיטת העבודה של בירון קייטי, המדברת על תחושת אושר מתוך הרפיה נפשית וקבלת המציאות. מניעתו של אושר נובעת ממלחמה מתמדת שאנשים מתנהלים בתוכה. קבלת המציאות, עצירה והתבוננות בה תעזור למתאמן באימון אישי או מתרגל מדיטציות להתבונן בקיום בשלווה ולהבחין ברגעי אושר הקיימים בתוך חייו ובמערך התחושות הטבעי.

האויב האמיתי שמונע מאיתנו אושר

בכל אדם קיימות תובנות אדירות ויכולת בלתי מוגבלת לריפוי עצמי. ומצד שני, כל אדם יכול להיות גם האויב ומבקר האכזר ביותר של עצמו. תחושות תסכול הנובעות מכך שהמציאות לא מספקת לנו בדיוק את מה שאנחנו רוצים, תחושות ואמונות לגבי איך אמורה להיות התנהגותם של אחרים או ביקורת עצמית קשה שמשתקת מוטיבציה וגורמת לנו להסתכל על עצמנו באופן שלילי. אושר נובע בראש ובראשונה מקבלת המציאות- קבלה עצמית ויחס של חמלה כלפי הסביבה קשורות זו בזו.

כאשר נמנע מביקורת עצמית תמידית, נחליף את הביקורת ב"אחריות" ונקבל את עצמנו כיחידה מושלמת למרות החסרונות שלנו, תגבר יכולת ההכלה שלנו כלפי הזולת וכלפי עצמנו. זהו מצב המכונה "זרימה" ומביא לתחושת רווחה ושהדברים זורמים לנו בקלות.
כשאנחנו לא נלחמים עם המציאות – אנחנו פנויים לחוש אושר.

מאמרים נוספים