להתעדכן בכיף

מתעניינים באימון אישי? קבלו מידע וסרטונים חינם ישירות למייל. השאירו כתובת אי-מייל עכשיו!


* בלחיצה על כפתור 'שלח' אני מאשר\ת קבלת דוא"ל

יצירת קשר

מתלבטים? לא יודעים איך להמשיך מכאן? השאירו פרטים עכשיו ואחזור אליכם בהקדם לשיחת הכרות ללא התחייבות!cap
אימון אישי סרטים

אסרטיביות - לדעת לעמוד על שלך ולא לפגוע באחר

אסרטיביות היא היכולת שלנו להבהיר את רצותינו, לדאוג שהאינטרס האישי שלנו לא יפגע. אדם יגלה אסרטיביות כאשר מטרותיו ברורות לו והוא אינו במצב של היסוס אלא בדחיפה לפעולה. אסרטיביות איננה תכונה מולדת (אם כי יש אנשים שיגלו אסרטיביות ביתר קלות מאחרים) אלא ניתנת לשליטה. המפתח הוא להיות בטוח בעצמך ובפעולותיך. באימון אישי אנחנו רואים אסרטיביות כפועל היוצא מהצלחת האימון בכל תחום.

מה ההבדל בין אסרטיביות לבין אגרסיביות?

אדם אסרטיבי יפעל להשגת מטרותיו ללא פגיעה מכוונת בזולת. אסרטיביות נובעת מנחישות וביטחון עצמי, אגרסיביות, לעומת זאת, מונעת דווקא מההפך- חוסר ביטחון עצמי ומטרות לא ברורות המובילות לצורך נפשי להיות במגננה תמידית. גם אם במבט ראשון אסרטיביות ואגרסיביות עשויות להיתפס באופן דומה, חשוב שכאשר אנחנו חוברים לאנשים, בין אם כבני זוג או כשותפים עסקיים, נקדיש מבט נוסף להבחנה בין השניים. אדם בעל אסרטיביות לא יהסס להקשיב לצד שמולו, בעוד שאדם אגרסיבי, יפסול מייד כל דעה מנוגדת. ההבחנה בין השניים תסייע לנו גם לבחון את עצמנו, כאשר אנחנו באים להציג עמדה, האם דעות שונות משלנו גורמות לנו לחוש מאוימים? האם אנו חשים שעצם הבעת עמדה מנוגדת היא זלזול בנו? אם התשובה היא כן, הרי שאנחנו נמצאים בסיכון להפוך לאגרסיביים בעצמנו ואימון אישי, שבו נזהה את רצוננו האמיתי והדרכים לממש אותו יביא תועלת רבה לנו ולסביבתנו הקרובה.

אסרטיביות - איך אפשר לעבוד על זה?

אנשים רבים מגיעים לאימון אישי אחרי שמוצאים עצמם פעם אחרי פעם "מתקפלים" מול רצונות מנוגדים. גם כשהם משוכנעים ברצונותיהם, הם עשויים לוותר עליהם מתוך צורך לרצות או פחד לפגוע באחרים. בעבודה על אסרטיביות נלמד כיצד להציב את רצוננו באופן בלתי ניתן לערעור. כאשר נבוא מתוך עבודה עצמית, הצבת מטרות ברורות ובחינת הדרכים למימוש, אסרטיביות תתפתח מעצמה . התחושה ש"אינני יודע/ת לפעול באסרטיביות" נובעת בהרבה מקרים מהפחד לעמוד על שלנו ולהצטייר כאגרסיביים. כאשר בתהליך האימון האישי נבין שהסיפוק האישי שנרגיש בהשגת מטרותינו ישפיע לטובה על סביבתנו, נחצה בהצלחה את הקו המפריד בין אסרטיביות לאגרסיביות.

מאמרים נוספים